Jdi na obsah Jdi na menu
 


Česká pošta a internet ve zkresleném úhlu pohledu Pirátů

7. 1. 2019

 

ČESKÁ PIRÁTSKÁ STRANA za projednávání vládního návrhu státního rozpočtu zjistila,že stát na poštovném ročně utratí kolem 1,7 miliardy korun,ač elektronická komunikace by uspořila náklady na poštovní služby v řádu stovek milionů až miliardy. Proto Piráti přednesli opoziční pozměňovací návrh,jenž by uvolnil státní finance na osvětu datových schránek,jenž však nebyl vyslyšen. Co všechno ještě Piráti nevědí o státním podniku ČESKÁ POŠTA ? Co vše ještě neví o internetu,protože se neptají voličů ? 

ČESKÁ POŠTA je provozovatelem datových schránek,za což dostává zaplaceno od státu,ale úřední a soudní zásilky přesouvá jako ve 20.století: fyzicky po zemi !!!! Lze očekávat,že ani současný generální ředitel podniku nepřijde s plánem,že písemnosti úřadů a soudů budou jimi posílány přímo na pošty elektronicky,kde se teprve zabalí a pak dodají adresátům v místě (nejbližším okolí) pošty,protože Poštovní zákon je překonaný a státní správa nadále koná anachronicky. A premiér vlády Babiš,jenž kritizoval poštu již před 4 roky v roli ministra,inovaci poštovních služeb do vládního programu nevsadil. Inovace napadla poslance Jakuba Michálka,avšak ve čtivé syntéze tématu českého soudnictví (Reforma soudnictví),tedy ji asi nepřednesl na plénu či výboru Parlamentu. Přitom minimálně 92 procent listovních zásilek musí pošta doručit do druhého pracovního dne,což je právě bez datových přenosů finančně,personálně i technicky neudržitelné. Nemůže být překážkou změny doručování žádné nařízení typu GDPR,když pošta smí zpracovávat soudní i úřední písemnosti několik let,včetně jejich vyhotovování. Digitalizace v Česku je stále utopií - v lepším případě ve fázi drahých pilotních projektů.  

A digitalizace zůstane utopií,když data jsou drahá a cena elektřiny je na vzestupu. Piráti opomíjí zásadní fakt,že digitalizace znamená nezbytný přístup k internetu,ale i k elektřině. I DATOVKA cz.nic je ničím bez obého. Datové zprávy jsou sice zadarmo pro obyvatele,ale ve skutečnosti i chudobný musí víceméně zaplatit za internet,elektriku,ale i za elektroniku samu. Stát vše zdaňuje,tedy nepřichází o peníze provozem státní datovky. Jedině v knihovnách,a ještě jen některých,se lze dostat do datové schránky,ale bez flešky,tedy obdržené dokumenty si nutno udržet v hlavě na jedno dvě přečtení,což nesvede každý. A internet bývá sledován správci sítě,ať už pracovníkem knihovny nebo robotem,tedy hlupák používá knihovnu k důvěrné komunikaci,jíž úřední a soudní styk je. A ti co nemají finanční potíže,tak nepotřebují datovou schránku pro občasný styk se státem. Málokdo si zřídí i (obyčejnou) mejlovou schránku,aby jednou za měsíc poslal zprávu a třeba dvě dostal,přičemž datové schránky jsou toliko více zabezpečené mejlové schránky. Chudší nepřilákají datové schránky,i když soudy - deset let - celé desetiletí - od novely doručovací normy (7/09 Sb.) posílají písemnosti do vlastních rukou v obálce neurčené pro písemnosti do vlastních rukou. Tak pošta stovky soudních písemností denně opět převáží na soudy zpět,i poněvadž na jejich obálkách je obludně nesoudný pokyn je neukládat,z dílny Ministerstva spravedlnosti. A především k čemu je datování na soudy,když vše jejich úředníci,aniž by se soudci bouřili i proti tomu,překlápí na papír. Ani advokáti - další právnická profese - digitalizaci nepřejí: jsou advokáti,kteří i datové zprávy dosud "podepisují" elektronickým "podpisem". Elektronický spis měl být na začátku digitalizace,však je větší utopií,protože nejenom software někdo musí vymyslet,ale i jeho používání je drahé a nejisté kvůli „autorskému“ právu.  

Češi nejsou staromilci,ale praxe práva s právníky stále kulhá za rozvinutými technologiemi. Šifrované mobily a šifrovaná komunikace je drahý špás i pro průměrně vydělávající osoby. A kdo na mejlování i datování kromě státu,nepočítaje státní poštovní podnik,vydělává ?! Samozřejmě operátoři -a už více než (největší) banky!!! Všechny debaty o zpoplatnění obsahu na internetu,aby autoři a umělci nepracovali zadarmo,jsou kvalifikovaným žvaněním,když se neuvažuje o povinném odvodu operátorů do nějakého fondu rozvoje médií,po vzoru televizí na filmy. Už je potřeba zbavit se analogové fikce,že webový obsah šíří servry a jejich uživatelé,nikoli mobilní operátoři. Piráti i stát nás obelhávají,že internetová dálnice je (skoro) bezplatná,ale opak je pravdou. Provoz auta je už dnes možná levnější než elektronická komunikace. Analýza pirátských poslanců,že dopis je a bude vždy dražší,je školácká,protože soudy a úřady většinou platí za poštovné státu,tedy sobě,což pochopí i nevysokoškolák. Právo na x MB internetu zdarma měsíčně nemáme a pirátský program ho nezahrnuje. Právo na x kW elektriky také ne a solární powerbanky jsou pouhými vlaštovkami vedle všech nabíječek. Mobil,už vůbec ne notebook,chudobný od státu nedostane,ani když požádá o chudinskou dávku. Dokonce ÚP neposkytne peněžní pomoc ani na opravu takového přístroje,ale zároveň se předpokládá,že i žebráci jsou vždy mobilní. ÚP nezkoumá,kdo má kolik a jakých mobilů, i další dnes už pro život nezbytné elektroniky. A ti co jsou v dluhové pasti,tak se musí obávat,že exekutor jim mobil i komp sebere. Parlament několik let nezvýšil nejen nezabavitelné minimum,ale ani výčet nezabavitelných věcí,což je právě ono pokulhávání právníků za dobou. Babišova vláda se neshodla ani na zvýšení životního minima. Pirátské úsilí cíleně podpořit využívání moderních služeb komunikace veřejné správy s občanem je marné nejenom protože úředníci se obávají o ztrátu své role ve státě i obcích,ale i poněvadž elektronizace vyžaduje vysoké investice a stálou obnovu vlastních zařízení i dat. Piráti nemluví se svými (potenciálními) voliči,jinak by se to od nich dozvěděli (bez obalu).
 

Pokud by Datové schránky měly být přívětivější,pak třeba v tom,že se zprávy nemažou po ¾ roce - i nemají se všechny za přečtené ještě před otevřením Datové schránky. Pirátská strana svým neúspěšným návrhem šlápla vedle a politické body tím samozřejmě nenabyla. I protože její poslanci doporučují DATOVKU,která je nedůvěryhodnou webovou službou: možná jen nástrojem pro šmírování uživatelů a do ní ukládaných zpráv. Piráti snadno naletí osidlům Velkého Bratra,když digitalizaci nerealisticky zbožňují. ČESKÁ PIRÁTSKÁ STRANA si tlačením na digitalizaci,ač je její rozvoj potřebný,voliče nezískají.